The 26th European Film Awards: 46 Films in EFA Selection 2013

europeanfilmacademy_-_h_2012The European Film Academy and EFA Productions have announced the titles of the 46 films on this year’s selection list, the list of films recommended for a nomination for the European Film Awards 2013! With 32 European countries represented, the list once again illustrates the great diversity in European cinema. In the 20 countries with the most EFA Members, these members have voted one national film directly into the selection list. To complete the list, a Selection Committee consisting of EFA Board Members and invited experts Pierre-Henri Deleau (festival expert, France), Jonas Holmberg (Gothenburg IFF, Sweden), Stefan Kitanov (Sofia IFF, Bulgaria), Paz Lázaro (Berlin IFF, Spain), Derek Malcolm (film critic, UK), and Elma Tataragic (Sarajevo FF, Bosnia & Herzegovina) has included further films.In the coming weeks, the 2,900 members of the European Film Academy will vote for the nominations in the categories European Film, Director, Actor, Actress and Screenwriter. The nominations will then be announced on 9 November at the Seville European Film Festival in Spain. A seven-member jury will decide on the awards recipients in the categories European Cinematographer, Editor, Production Designer, Costume Designer, Composer and Sound Designer. The 26th European Film Awards with the presentation of the winners will take place in Berlin on 7 December. For more information on the films and a complete list of the award categories, click here. Join the European Film Awards on Facebook!

EFA SELECTION 2013
8-PALLO
8-BALL

Finland, 108 min
DIRECTED BY: Aku Louhimies
WRITTEN BY: Jari Olavi Rantala
PRODUCED BY: Tero Kaukomaa & Marko Antila
TΟ ΑΓΟΡΙ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΤΟΥ ΠΟΥΛΙΟΥ
(TO AGORI TROI TO FAGITO TOU POULIOU)
BOY EATING THE BIRD’S FOOD
Greece, 80 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Ektoras Lygizos
PRODUCED BY: Giorgos Karnavas, Ektoras Lygizos, Elina Psykou & Argyris Papadimitropoulos
Η αιώνια επιστροφή του Αντώνη Παρασκευά
(I AIONIA EPISTROFI TOU ANTONI PARASKEUA)
THE ETERNAL RETURN OF ANTONIS PARASKEVAS
Greece, 88 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Elina Psykou
PRODUCED BY: Giorgos Karnavas & Elina Psykou
LOS AMANTES PASAJEROS
I’M SO EXCITED!

Spain, 90 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Pedro Almodóvar
PRODUCED BY: Agustín Almodóvar & Esther García
ANNA KARENINA
UK, 124 min
DIRECTED BY: Joe Wright
WRITTEN BY: Tom Stoppard
PRODUCED BY: Tim Bevan, Eric Fellner & Paul Webster
ARAF
ARAF- SOMEWHERE IN BETWEEN

Turkey/France/Germany, 124 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Yeşim Ustaoğlu
PRODUCED BY: Yeşim Ustaoğlu & Serkan Çakarer
ÄTA SOVA DÖ
EAT SLEEP DIE

Sweden, 104 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Gabriela Pichler
PRODUCED BY: China Åhlander
BERBERIAN SOUND STUDIO
UK, 92 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Peter Strickland
PRODUCED BY: Keith Griffiths & Mary Burke
THE BEST OFFER
Italy, 130 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Giuseppe Tornatore
PRODUCED BY: Isabella Cocuzza & Arturo Paglia
BLANCANIEVES
Spain/France, 104 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Pablo Berger
PRODUCED BY: Ibon Cormenzana, Jérôme Vidal & Pablo Berger
BORGMAN
The Netherlands/Belgium/Denmark, 113 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Alex van Warmerdam
PRODUCED BY: Marc van Warmerdam, Eurydice Gysel, Koen Mortier, Tine Mosegaard & Mogens Glad
THE BROKEN CIRCLE BREAKDOWN
Belgium, 100 min
DIRECTED BY: Felix van Groeningen
WRITTEN BY: Carl Joos & Felix van Groeningen
PRODUCED BY: Dirk Impens
THE CONGRESS
Israel/Germany/Poland/Luxembourg/France/Belgium, 120 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Ari Folman
PRODUCED BY: Ari Folman, Reinhard Brundig & Robin Wright
ЦВЕТЬТ НА ХАМЕЛЕОНА (CVETAT NA HAMELEONA)
THE COLOUR OF THE CHAMELEON

Bulgaria, 111 min
DIRECTED BY: Emil Christov
WRITTEN BY: Vladislav Todorov
PRODUCED BY: Vladislav Todorov & Bouriana Zakharieva
DANS LA MAISON
IN THE HOUSE

France, 105 min
DIRECTED BY: François Ozon
WRITTEN BY: François Ozon, freely adapted from the play “The Boy in the last Row” by Juan Mayorga
PRODUCED BY: Eric & Nicolas Altmayer
DJÚPIÐ
THE DEEP

Iceland/Norway, 92 min
DIRECTED BY: Baltasar Kormákur
WRITTEN BY: Jón Atli Jónasson & Baltasar Kormákur
PRODUCED BY: Agnes Johansen & Baltasar Kormákur
ДОЛГАЯ СЧАСТЛИВАЯ ЖИЗНЬ (DOLGAYA SCHASTLIVAYA ZHIZN)
A LONG AND HAPPY LIFE
Russia, 77 min
DIRECTED BY: Boris Khlebnikov
WRITTEN BY: Alexander Rodionov & Boris Khlebnikov
PRODUCED BY: Roman Borisevich, Alexander Kushaev
DOM ÖVER DÖD MAN
THE LAST SENTENCE

Sweden, 120 min
DIRECTED BY: Jan Troell
WRITTEN BY: Klaus Rifbjerg & Jan Troell
PRODUCED BY: Francy Suntinger
EPIZODA U ZIVOTU BERACA ZELJEZA
AN EPISODE IN THE LIFE OF AN IRON PICKER

Bosnia & Herzegovina/France/Slovenia, 74 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Danis Tanović
PRODUCED BY: Amra Bakšić Čamo & Čedomir Kolar
LA GRANDE BELLEZZA
THE GREAT BEAUTY

Italy/France , 140 min
DIRECTED BY: Paolo Sorrentino
WRITTEN BY: Paolo Sorrentino & Umberto Contarello
PRODUCED BY: Nicola Giuliano & Francesca Cima
GRENZGÄNGER
CROSSING BOUNDARIES

Austria, 88 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Florian Flicker
PRODUCED BY: Viktoria Salcher & Mathias Forberg
GRZELI NATELI DGEEBI
IN BLOOM

Germany/Georgia/France, 104 min
DIRECTED BY: Nana Ekvtimishvili & Simon Gross
WRITTEN BY: Nana Ekvtimishvili
PRODUCED BY: Simon Gross, Marc Waechter & Guilleaume de Seille
HANNAH ARENDT
Germany/Luxembourg/France/Israel, 110 min
DIRECTED BY: Margarethe von Trotta
WRITTEN BY: Pam Katz & Margarethe von Trotta
PRODUCED BY: Bettina Brokemper & Johannes Rexin; Bady Minck, Alexander Dumreicher-Ivanceanu, Antoine de Clermont-Tonnerre & David Silber
HOŘÍCÍ KEŘ
BURNING BUSH

Czech Republic, 234 min
DIRECTED BY: Agnieszka Holland
WRITTEN BY: Štěpán Hulík
PRODUCED BY: Antony Root, Tereza Polachová, Tomáš Hrubý & Pavla Kubečková
IMAGINE
Poland/France/Portugal, 105 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Andrzej Jakimowski
PRODUCED BY: Andrzej Jakimowski, Vladimir Kokh & François d’Artemare
LO IMPOSIBLE
THE IMPOSSIBLE

Spain, 114 min
DIRECTED BY: Juan Antonio Bayona
WRITTEN BY: Sergio G. Sánchez & María Belón
PRODUCED BY: Belén Atienza, Álvaro Augustín, Ghislain Barrois & Enrique López Lavigne
L’INCONNU DU LAC
STRANGER BY THE LAKE

France, 110 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Alain Guiraudie
PRODUCED BY: Sylvie Pialat
ИЗМЕНА (IZMENA) 
BETRAYAL

Russia, 115 min
DIRECTED BY: Kirill Serebrennikov
WRITTEN BY: Natalia Nazarova & Kirill Serebrennikov
PRODUCED BY: Sabina Eremeeva
KAPRINGEN
A HIJACKING

Denmark, 99 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Tobias Lindholm
PRODUCED BY: Tomas Radoor & Rene Ezra
KON-TIKI
Norway/Denmark/UK/Germany/Sweden, 113 min
DIRECTED BY: Joachim Rønning & Espen Sandberg
WRITTEN BY: Petter Skavlan
PRODUCED BY: Aage Aaberge & Jeremy Thomas
KRUGOVI
CIRCLES

Serbia/Germany/France/Croatia/Slovenia, 112 min
DIRECTED BY: Srdan Golubović
WRITTEN BY: Srdjan Koljević & Melina Koljević
PRODUCED BY: Jelena Mitrović, Alexander Ris, Emilie Georges, Boris T. Matić & Danijel Hočevar
לאםל את החלל (LEMALE ET HA’HALAL)
FILL THE VOID
Israel, 90 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Rama Burshtein
PRODUCED BY: Assaf Amir
מעל הגבעה (MEHAL HAGIVA)
A STRANGE COURSE OF EVENTS
Israel/France, 98 min
DIRECTED BY: Raphaël Nadjari
WRITTEN BY: Raphaël Nadjari & Geoffrey Grison
PRODUCED BY: Caroline Bonmarchand, Marek Rozenbaum & Itai Tamir
MÔJ PES KILLER
MY DOG KILLER

Slovakia/Czech Republic, 90 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Mira Fornay
PRODUCED BY: Juraj Buzalka, Viktor Schwarcz & Mira Fornay
OH BOY!
Germany, 83 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Jan Ole Gerster
PRODUCED BY: Marcos Kantis & Alexander Wadouh
OIKOPEDO 12
BLOCK 12

Cyprus/Greece, 94 min
DIRECTED BY: Kyriacos Tofarides
WRITTEN BY: Panos Stathoyannis & Kyriacos Tofarides
PRODUCED BY: Kyriacos Tofarides
ONLY GOD FORGIVES
Denmark/France, 90 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Nicolas Winding Refn
PRODUCED BY: Lene Børglum, Sidonie Dumas & Vincent Maraval
PARADIES: GLAUBE
PARADISE: FAITH

Austria/Germany/France, 113 min
DIRECTED & PRODUCED BY: Ulrich Seidl
WRITTEN BY: Ulrich Seidl & Veronika Franz
POZITIA COPILULUI
CHILD’S POSE

Romania, 112 min
DIRECTED BY: Călin Peter Netzer
WRITTEN BY: Razvan Radulescu & Călin Peter Netzer
PRODUCED BY: Călin Peter Netzer & Ada Solomon
ROSIE
Switzerland, 106 min
DIRECTED BY: Marcel Gisler
WRITTEN BY: Marcel Gisler & Rudolf Nadler
PRODUCED BY: Susann Rüdlinger
THE SELFISH GIANT
UK, 90 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Clio Barnard
PRODUCED BY: Tracy O’Riordan
SOM DU SER MEG
I BELONG

Norway, 112 min
WRITTEN & DIRECTED BY: Dag Johan Haugerud
PRODUCED BY: Yngve Sæther
SVECENIKOVA DJECA
THE PRIEST’S CHILDREN

Croatia/Serbia, 93 min
DIRECTED BY: Vinko Brešan
WRITTEN BY: Mate Matišić & Vinko Brešan
PRODUCED BY: Ivan Maloča
SYNGUÉ SABOUR, PIERRE DE PATIENCE
THE PATIENCE STONE

France/Germany/Afghanistan, 102 min
DIRECTED BY: Atiq Rahimi
WRITTEN BY: Atiq Rahimi & Jean-Claude Carrière
PRODUCED BY: Michaël Gentile
W IMIĘ
IN THE NAME OF

Poland, 96 min
DIRECTED BY: Małgośka Szumowska
WRITTEN BY: Małgośka Szumowska & Michał Englert
PRODUCED BY: Agnieszka Kurzydło
WHAT RICHARD DID
Ireland, 87 min
DIRECTED BY: Lenny Abrahamson
WRITTEN BY: Malcolm Campbell
PRODUCED BY: Ed Guiney
The European Film Awards 2013 are presented by the European Film Academy e.V. and EFA Productions gGmbH with the support of the FFA German Federal Film Board, the German State Lottery Berlin, the German State Minister for Culture and the Media, the MEDIA Programme of the EU, Medienboard Berlin-Brandenburg, Aveda, GLS, Hôtel Concorde Berlin, Mast-Jägermeister SE and ŠKODA AUTO Deutschland GmbH.

EFA PATRONS 2013: ★ CATALAN INSTITUTE FOR CULTURAL COMPANIES FROM THE MINISTRY OF CULTURE OF CATALONIA ★ CENTRE DU CINEMA OF THE FEDERATION WALLONIA BRUSSELS ★ DANISH FILM INSTITUTE ★ EURIMAGES ★ EUROPEAN FILM BONDS (EFB) ★ FILM FINANCES SCANDINAVIA AB ★ FILM FUND LUXEMBOURG ★ FLANDERS AUDIOVISUAL FUND (VAF) ★ HUNGARIAN NATIONAL FILM FUND ★ ICELANDIC FILM CENTRE ★ IRISH FILM BOARD ★ ISTITUTO LUCE / CINECITTÀ s.r.l. ★ KOSOVA CINEMATOGRAPHY CENTER ★ MACEDONIAN FILM FUND ★ MINISTRY OF EDUCATION AND CULTURE OF CYPRUS (CULTURAL SERVICES) ★ NETHERLANDS FILM FUND ★ POLISH FILM INSTITUTE ★ SEVILLE EUROPEAN FILM FESTIVAL, A PROJECT OF ICAS, ORGANISED BY SEVILLE CITY COUNCIL  ★ SWEDISH FILM INSTITUTE ★ SWISS FILMS ★ TELEWIZJA POLSKA S.A. (TVP) ★

Leave a Reply